
Vjerujem u Duha Svetoga!
15.05.2026. - 24.05.2026.
Duhovi ili Pedesetnica svetkovina su kojom završavamo uskrsno vrijeme crkvene godine. Već tradicionalno, od Uzašašća do Duhova, kroz devet dana održavaju se duhovske e-Duhovne vježbe.
VIŠESvjedočanstva

Primio sam tolike milosti!
Prvo želim zahvaliti dragom Bogu što mi je ove duhovne vježbe stavio na put.
Valjalo bi napomenuti na početku samog osvrta da imam duhovno...
Primio sam tolike milosti!
Dalibor Hrelja
Prvo želim zahvaliti dragom Bogu što mi je ove duhovne vježbe stavio na put.
Valjalo bi napomenuti na početku samog osvrta da imam duhovno vodstvo.
Naišao sam negdje na Facebooku ili bitno.net na informaciju o postojanju e-duhovnih vježbi i ostavio ideju na „mariniranju” kojih mjesec dana. Kako sam bio jedan od onih koji su cijenili intenzitet, ali ne i konzistenciju, obično bih Sveto pismo čitao na način da u čim manje vremena pročitam čim više. Nije to to, iako se određene stvari upamte i „zalijepe”. Imao sam želju naučiti razmatrati, ali naviku nisam stekao, iako bi mi se znalo dogoditi da tu i tamo pokušam. Tako je kroz molitvu pala i odluka da ću pokušati svaki dan bar malo, a ovo je bilo idealno.
Bilo je dana kad je bilo zahtjevno, pogotovo kad bih u kasnim večernjim satima čitao i razmatrao. Unatoč tome, primio sam tolike milosti kroz ovo vrijeme i vježbe te toplo preporučam svima koji se dvoume. Da, zna biti teško. Da, zna nedostajati vremena zbog svakodnevnih obaveza. Ali malo vremena za Gospodina znači jako puno, pogotovo u usporedbi s onim koje bi netko potratio pred televizijom ili nekom drugom neproduktivnom aktivnošću, pred nekim drugim bogom. Nekad je teško jer se nametnu pitanja na koja možda ne želimo odgovoriti iskreno, gdje se moramo sagledati kroz nešto drukčiju prizmu no što je ona na koju smo navikli. Nekad je teško jer moramo ostaviti starog čovjeka i čvršće uhvatiti plug. Nekad nam se ne da. Ali se trud nagrađuje milostima, i ako imamo i malo, još nam se dade.
Ove su mi duhovne vježbe tako stvorile jednu naviku koju planiram održavati, i iznimno mi je teško suditi o tome koliko su one, uzete iz konteksta, napravile za rast u duhovnosti, ali vidim da se kroz njih može naučiti moliti i nešto drukčije no što ljudi inače mole. To je razlika između toga što netko nešto od Boga traži ili zahvaljuje za nešto što već ima. Ili molitva u šutnji. Osobno su mi te različite vrste molitve već bile bar donekle poznate, a onima kojima nisu, predlažem da se odvažite i produbite odnos s Gospodinom i na ovaj način.
Vrlo ću izgledno proći i kroz druge duhovne vježbe koje su dostupne u aplikaciji.
Plodovi duhovnog rasta u ovoj korizmi jesu umjerenost (a umjeren nisam bio), zatim shvaćanje da krepostan život zaista nije van dosega (a mislio sam da jest), te da krepostan život znači i radost življenja (a to nisam shvaćao u potpunosti). Shvatio sam da naš Gospodin nije tiranin koji čeka i pošto-poto želi palicom po prstima svakog od nas, nego netko tko svakome i želi i može dati upravo onaj mir koji svijet obećava i naoko nudi, ali ne daje.
Još jednom hvala dragom Bogu na vama i na ovim duhovnim vježbama koje je po vama dao i na udijeljenim milostima. Slava Mu!

Pronaći ravnotežu između Marte i Marije
Draga i poštovana s. Tarzicija, dragi i poštovani patri, moje ime je Vlatka Klasnja i imala sam milost sudjelovati u e-duhovnim...
Vlatka Klasnja, ZagrebPronaći ravnotežu između Marte i Marije
Vlatka Klasnja, Zagreb
Draga i poštovana s. Tarzicija, dragi i poštovani patri, moje ime je Vlatka Klasnja i imala sam milost sudjelovati u e-duhovnim vježbama. Franjevci u Sigetu davnih 70-tih godina prošlog stoljeća bili su moji prvi duhovni oci. Nakon toga sve do danas sam u župi koju vode dijecezanski svećenici. Osjećam da je svaki odlazak u crkvu u Sigetu povratak u djetinjstvo, dolazak prvom domu. Bogu hvala na svemu i na svim ljudima koji su mi poslani voditi me na putu obraćenja. Zahvaljujem vam što ste mi omogućili sudjelovati u franjevačkim e-duhovnim vježbama, što sam bila s vama i sa sv. Franjom devet dana, što sam bila uključena u vaše molitve i razmatranja. Otkad sam se zaposlila, a imam već 27 godina staža, imam borbu sama sa sobom da nađem ravnotežu između Marte i Marije. Što se godine više nižu, kao da posao postaje sve zahtjevniji, u privatnom životu je sve više bolesti u obitelji... Postala sam Marta, a osjećam potrebu biti više nalik Mariji. I ta borba traje iz dana u dan. Božja providnost me je dovela do poziva na vašoj mrežnoj stranici da se uključim u e-duhovne vježbe. To su mi prve e-duhovne vježbe i jako su mi bile korisne. Vrijeme razmatranja bilo je rano jutro, dok još svi spavaju, prije pripreme za odlazak na posao. Osnažile su me u Franjinom jednostavnom i potpunom, svakodnevnom služenju Bogu, u ljubavi za Boga i sva stvorenja. Nakon završetka duhovnih vježbi vrlo brzo sam, na žalost, ušla u kolotečinu moje stare Marte. I dalje mi nedostaje svakodnevna molitva zahvaljivanja i slavljenja Boga i njegovih stvorenja. To je moja svakodnevna borba. U Božje ruke stavljam posao, bližnje, unutarnje borbe i molim da Mu mogu pomoći kroz svakidašnji rad i kontakte s ljudima u širenju Božjega mira i radosti. Molim da pravi mir, radost i potpuno predanje zavlada prvo u meni, kako bih ih mogla dijeliti ljudima koje mi Bog šalje. Hvala Mu što me je pozvao prijaviti se na vaše e-duhovne vježbe. Hvala s. Tarziciji, njezinoj Zajednici te patrima u Pazinu na nadahnutim, korisnim i poticajnim razmatranjima i molitvi. Božji blagoslov i svako dobro vam svima želim!

Isus započeo, Isus dovršio
U braku sam 2 i po godine. Mužu i meni odluka za brak je donijela mnogo malih križića koji su počeli od dana zaruka i nastavili se kroz brak. Imamo...
Lucija Miškić, LjubuškiIsus započeo, Isus dovršio
Lucija Miškić, Ljubuški
U braku sam 2 i po godine. Mužu i meni odluka za brak je donijela mnogo malih križića koji su počeli od dana zaruka i nastavili se kroz brak. Imamo već dva mala anđela zagovornika na nebu. Korizma 2019. godine mi je bila iznimno teška. Težak period bio je iza nas. Pretrage, nalazi, pregledi, loše zdravstveno stanje koje je bilo rezultat iscrpljenosti, želje za djetetom, razočaranja. Odlučila sam odraditi temeljito e-duhovne vježbe te korizme. Do Uskrsa, svaki dan, predano, srcem. Bilo je suza i strahova. Regionalni susret sudionika e-duhovnih vježbi u Međugorju bio je pun gorljive molitve.
Mislila sam da nikad nećemo dobiti dijete, ali sam se borila u sebi i lomila da ne izgubim vjeru. Željela sam vjerovati i moliti. Do kraja. Željela sam imati vjere bar kao zrno gorušice. Borila sam se sama sa sobom i svojom nevjerom. Bila sam preumorna od pokušavanja i razočarenja, želje za djetetom, depresije, tako u krug. Liječnik nam je rekao te korizme da je sljedeći korak inseminacija. Oboje smo odlučili bez razmišljanja da to ne dolazi u obzir. Prihvatit ćemo volju Božju, kakva god da ona bila.
S Isusom sam tu korizmu proživjela muku. Veliki petak je za mene bio radostan jer sam ga mogla živjeti, razumjeti. Osjećala sam se da je moj život tada bio Veliki petak. Na bdijenju Velike subote sam molila slobodno: "Daj mi Bože dijete ako je to za spas duša mog predivnog muža i mene. Ako nije na spas duša, nemoj nam ga dati nikada. Želim se samo spasiti i doći k Tebi na kraju ovog zemaljskog života." Na Veliku subotu osjetila sam toliku radost, ispunjenje, slobodu. Prvi put u životu sam osjetila radost Uskrsa. Brzo smo saznali da sam u Velikom tjednu ostala trudna, blagoslovljena. Termin poroda mi je bio 3.1. (Ime Isusovo). Znala sam da ću s Badnjim danom završiti duhovne vježbe došašća. Iščekivali smo ovo došašće Isusa i našeg Šimuna. Naš sin Šimun došao nam je u božićnoj osmini, zadnji dan 2019. godine kao blagoslov za sve težine koje smo prošli. Na putu za rodilište naišli smo u stubištu naše zgrade na fratra koji je počeo blagoslivljati stanove. Od njega smo sin i ja dobili u stubištu naše zgrade blagoslov i križić.
Isuse, hvala Ti.




